DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Novinky a události

 

 

 

 

 

 

 

 

POZVÁNKA DO MOSTECKÉHO MUZEA

Ve čtvrtek 11. listopadu tr. od 17.00 hodin se bude konat v zasedací místnosti Oblastního muzea a galerie Most přednáška na téma Vznik a zánik mosteckých nádraží s projekcí známých, ale i většinou neznámých fotografií, schémat a plánů. Přednášet bude Ivan Votava (mj. organizátor našich modelářských výjezdů do Lipska). Předpokládaná doba trvání přednášky je asi 90 minut, po ní bude následovat diskuse. 

"Pepin" 

 

Ještě do konce roku bude v mosteckém oblastním muzeu a galerii otevřena výstava ke 150. výročí příjezdu prvního vlaku do Mostu. Pro zájemce je možno udělat komentovanou prohlídku s odborným výkladem, stačí včas (2 - 3 dny předem) zavolat do muzea na tel.číslo 476 442 111, nebo na mobil 604 162 877, popř. napsat e-mail "recepce@muzeum-most.cz". Další možnost je obrátit se přímo na mně a dohodnout si návštěvu. Komentovaná prohlídka trvá asi 60 minut.

K vidění je celá řada historických artefaktů zapůjčených od zaměstnanců Správy železnic, něco ze soukromých sbírek, něco ze sbírek OMGM Most, kopie dokumentů z Oblastních archívů v Mostě, v Kralupech nad Vltavou, v Praze Libni atd.

Pro děti je vyhrazen koutek, kde si mohou hrát s mašinkama, prohlížet zajímavé knížky o dopravě, malovat si atd.

Oblastní muzeum a galerie Most mají otevřeno úterý až pátek od 12.00 do 18.00, v sobotu a neděli od 10.00 do 17.00. Pro skupiny je možnost dohodnout si i jiný čas.

Ivan Votava

 


 

 


Čtvrtek 21. října

První podzimní schůzka plastikových modelářů v lounské restauraci Domov se tentokrát obešla bez nějakých dokončených modelů. Zdeněk nám ukázal modely z Jardovo pozůstalosti určené k odprodeji. Připraví jejich seznam včetně knížek a dalšího modelářského vybavení. Stavebnic se zbavuje i Standa a tak postupně mění majitele. Omluvil se Karel, kterému dnešní vichřice napáchala škody na zahradě. Domluvili jsme si také naší sobotní účast na "Kadaňském šuplíku".

 

Sobota 18. září

Petr S., Zděnda a Karel se v sobotu zúčastnili „Velké ceny Mladé Boleslavi“ ve velice pěkném prostředí leteckého muzea Metoděje Vlacha. Vše fotili Kare  i Zděnda . Petr byl v bodovačce oceněn stříbrem za dvaasedmdesátinu Gripena (?), Karel v kategorii „líbí-nelíbí“ taktéž druhé místo za samohybné dělo 2B1 OKA a ještě zlato za 1/35 Merkavu.

 

 

 

Čtvrtek 16. 9.

Tuto pravidelnou schůzku plastikových modelářů v lounské restauraci "Domov" jsme započali pietní vzpomínkou na Jardu. Svůj poslední dokončený model (SBD-3 Dauntless 1/32 Trumpeteer) předvedl Zdeněk. Zděnda se pochlubil dvěma novými 1/48 krabičkami (Kinetic) současných armádních dronů a žatecké Švalbiny (Trumpeteer). Několik přebytečných stavebnic opět změnilo majitele, zhodnotili jsme účast na poslední akci v Mariánkách a informovali se o nejbližších soutěžích a výstavách. Prostředí staré učebny v dřevěných ubikacích ranského aeroklubu je připraveno na zítřejší příjezd účastníků našeho letošního už druhého patláku. Fotili Karel i Zděnda.

 

 

 

Neděle 5. září

        

Tradiční soutěžní výstavy plastikových modelů "Pohár Mariánských Lázní" se letos v netradičním termínu i netradičním místě zúčastnili se svými modely Zděnda, Petr S. a Karel. Ten byl oceněn za 1/35 IS-3 z ostrova Šikutan a 1/35 K2 Black Panther. Petr obdržel cenu za 1/72 Spitfire F. VIII  

 


 

 

 

 

 

 

21. srpna 2021  dobojoval svou urputnou bitvu se zákeřnou nemocí zakladatel organizovaného plastikového modelářství v Lounech

Jarda  Předseda  Rankl (+64)

 

  

 

 

 

 

 


Sobotní akci v Dobříši navštívili Zdeněk, Karel, Standa, Petr S., Zděnda a Miloš. Ten byl za svůj 1:144 model Beaufighteru Mk.1 oceněn. Fotili Karel a Zděnda.


 

 

Čtvrtek 19. srpna

Druhé prázdninové setkání lounských plastikových modelářů začalo o hodinu později než obvykle, účast odpovídala okolnostem, modely na stole tentokrát žádné. Příští schůzka v září bude ve čtvrtek těsně před naší letošním druhým patlákem (letiště Raná 17.- 19. 9.).

 

 

Čtvrtek 15. 7.

Pravidelné setkání lounských a chomutovských plastikových modelářů v restauraci „Domov“. Účast byla tentokrát trochu ovlivněna prázdninami a i novými proticovidovými opatřeními z minulého týdne. Zděnda povyprávěl o návštěvě pohraničních bunkrů a pevnůstek na Náchodsku, některé modelářské přebytky změnily své majitele a ukázka modelů: Karel předvedl prvoválečný dělostřelecký tahač Pavesi P.4 1/35 od Plus model a chomutovský Petr ukázal další opět výtečně řemeslně postavenou dvaasedmdesátinu – P-47D Thunderbolt od Tamiye. Karel se Zděndou vše fotili, takže si modely budete moci dostatečně prohlédnout v našem fotoarchivu či na FB. Rozchod účastníků byl tentokrát už docela brzy, přesto se budeme těšit na třetí srpnový čtvrtek. Pokud nám to tedy nezkazí ten stálepřítomný číňanský covid.

 

 


 

 

 

Čtvrtek 10. června 2021

Setkání plastikových modelářů v lounské restauraci „Domov“ po téměř devítiměsíční nedobrovolné pauze. Na „otvíráku sezony“ květnovém patláku jsme se domluvili, že nebudeme čekat na třetí čtvrtek v měsíci a sejdeme se hned jak to bude možné. Sestava u stolu byla téměř jako obvykle, jen modelů bylo trochu míň, než by se po tak dlouhé přestávce mohlo čekat. Na druhou stranu to vlastně bylo dobře, jinak by se mezi ně nevešly talíře se skvělou večeří. Pavel přinesl tři rozpracované modely letadel v surfu, Karel nás opět ohromil dalším pevnostním dělem a oba Petrové se jako náhodou pochlubili svými Spitfiry Mk.VIII. Vše je k vidění v našem fotoarchivu a na FB „modeláři LNCV“. Probrali jsme i pár organizačních záležitostí včetně informace odvolání červnového Zdeňkova workshopu pro malý skutečný zájem účastníků.

 

smiley

 

 

 

 

Jarní "patlák" 2021

Loňskou sezónu jsme nechtěně zakončili zářijovým patlákem na Rané a znovu otevřeli až letos, opět patlákem 28. - 30. května. Koronavirové rozvolňování nám příznivě zahrálo do našich plánů, protože jsme termín odložili jen o pouhý týden. Personální složení bylo stejné jako obvykle, ale nebyla nouze ani o jednotlivé návštěvy „na čumendu“ z okolních modelářských klubů.

Zdeněk pracoval souběžně na vrtulníku CH-53E Super Stallion (Academy 1/48) a 1/32 A-6A Intruder (Trumpeteer). Jeho syn Dan (12) se pustil také do dvou modelů 1/24 aut: Lamborgini Aventador (Aoshima) a Mercedes AMG GT-3 (Tamiya). Jarda pokračoval na svém 1/32 Migu-29 (Trumpeteer) a Pepin na od loňského zářijového patláku načaté čtyřiadvacetiny Hurriccane IIc, také Trumpeteer. Pepa si připravil z hlubin depozitáře vytaženou (velmi)starou stavebnici 1/72 Fokker F.VIIb-3m „Southern Cross“ (Zvězda ex Frog). Petr stavěl Eduardova 1/48 Spitfira Mk.VIII. K vidění bylo i několik už dokončených Pepinovo 1/24 modelů aut, Zdeňkův 1/48 F-14 Tomcat a „noční“ Zděndův 1/48 Hellcat. Ten přivezl ukázat i rozpracovaný 1/48 Twin Mustang v základním černém nátěru. Jediným dokončeným modelem tohoto patláku tak byl Aston Martin (1/43 Zvězda), autíčka z TV dětského seriálu šestiletého Jendy. Jako bonus jsme ještě dostali možnost "osedlat" (na zemi pevně stojícího) Z-37 Čmeláka OK-DKU, jehož obtisky jsou součástí velkého aršíku Eduarda. V sobotu fotil Zděnda a po celý víkend průběžně Pepa, takže bylo možné i téměř on-line zpravodajství, z této patrně první větší (legální) akce plastikových modelářů u nás. Lze tedy konstatovat, že vzájemné setkání plastikových modelářů po 3/4 ročním půstu se nám tentokrát velmi povedlo.

 


 

 

 

(N E) P O Z V Á N K A

Máme tu opět třetí čtvrtek v měsíci a restaurační zahrádky, v našem případě dvorek jsou po velmi dlouhé době opět otevřeny návštěvníkům. Žel jen za určitých podmínek, takže vlastně jen zaměstnancům, ostatní tj. OSVČ a důchodci si musí antigenní test odbýt v některém z oficiálních testovacích míst. Hned dvě jsou však naštěstí nedaleko našeho oblíbeného „Domova“. Jen musíte na schůzku vyrazit s dostatečným časovým předstihem.

Nicméně doufejme, že se ale sejdeme na našem „jarním patláku“ 28. – 30. května!

smiley

 

 

 

 

Čtvrtek 15. dubna

Máme tu třetí čtvrtek v měsíci, tj. termín naší obvyklé modelářské schůzky, kdyby nám to všem nepokazil ten koronáč. Minulý měsíc jsme dokázali, že nás tahle vleklá situace nevyřadila z modelářské činnosti a že jsme to ještě nepověsili na hřebík. Pro tento čtvrtek poslal fotky hned dvou svých nových 1/32 jetů Zdeněk (turecký F-4F Phantom II od Revellu a kanadský CF-118 Hornet od Academy. Tomáš dokončil 1/72 model J7W2 Shindenkai od Hasegawy a s další 1/35 novinkou stacionárního děla se pochlubil Karel.

 

 

 

 

 

Buona Pasqua, e Buona Pasquetta 2021!

přání k Velikonocím nám poslal

Sergio Palumbo

z janovského modelářského klubu  "La Centuria"

 

 

Čtvrtek 18. března

Dnes byl třetí čtvrtek v měsíci, tj. termín naší obvyklé modelářské schůzky a kdyby nám to stále nekazil ten koronáč tentokrát už i třetí v roce 2021. Navíc měl dnes svátek náš patron Eduard (teda podle kalendáře). Je skvělé, že jste Karlovu výzvu neignorovali a jen s malým dovětkem: "jo určitě nějakou tu fotku, pak až budu mít někdy čas, určitě pošlu" několik čerstvých modelů na fotografiích přece jen poslali. Nové přírůstky jsou už v našem fotoarchivu, ale také otvíratelné kliknutím na letopočet v úvodu / kdo je kdo. Fotka dole poodhaluje další Karlův projekt 15“ děla Dahlgren no a mj. napsal další článek v angličtině o loni dokončené těžké houfnici  Filloux 37cm M.14 (1/35 Blitz).

Byl bych rád, kdyby byl i nadále využíván datum 3. čtvrtku v měsíci k nějaké naší modelářské prezentaci když už to nejde jinak a přitom můžeme doufat, že se někdy sejdeme i nad tím pivem a třeba v lounské restauraci „Domov“.                                                                                                                  - jm -

 

 

 


 

1. března 2021

V úvodu e-nástěnky Lounské sekce, části "kdo je kdo" byly přidány odkazy na fotografie plastikových modelů členů našeho volného sdružení, když už nám současná situace nedovoluje jinak.

 
 

 

ZPĚT NAHORU

 

 

Čtvrtek 18. února

Tento čtvrtek měla být už druhá letošní schůzka plastikových modelářů v lounské restauraci „Domov“. Nebyla. Jak už na podzim věštil Karel, stáhli jsme se do virtuálního světa. A tak tento čtvrtek přinesli ukázat své dokončené modely postoloprtský Zdeněk dvaatřicetinu B-24 Liberátor od Hobby Boss a chomutovský Petr Eduardovo 1/72 Spitfire LF.VIII. Samozřejmě virtuálně, ale Zděndovo fotky jsou v našem fotoarchivu. No a ostatní aspoň zachovejte přízeň naší „základně“  wink

 

 

 

 

 


 

 

 

Ve čtvrtek 14. ledna nás po dlouhé nemocí opustil kolega a kamarád Jirka Klíma

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Po vzájemné dohodě rušíme

i naší letošní předvánoční modelářskou schůzku

v lounské restauraci Domov

 

frown

 

 

Vzhledem k dalším opatřením proti šíření koronaviru

schůzky lounských plastikových modelářů

v říjnu a listopadu nebudou

sad

 

 

 

18. - 20. 9. "Ranský patlák"

Letos v září lounští plastikoví modeláři už tradičně takhle v prostorách staré učebny Aeroklubu Raná trochu polepili.  Na ponku byly: 1/32 Thunderbolt A-10, 1/24 závodní Mercedes, 1/24 Hurricane IIc, 1/72 Hawker Dominie, 1/72 Spitfire Mk.I, 1/72 Hurricane Mk.I a k nim Pepův 5,5 letý vnuk Jenda v neděli „zmákl“ klik-klak Favorit od Směru. Došlo samozřejmě i k výšlapu na horu Raná a večerní opékání buřtů. Vše zdokumentováno v našem fotoarchivu.

 

 


 

Čtvrtek 17. září

na "Den ČS letectva" jsme se sešli na "open air" dvorku lounské restaurace Domov. Zděnda nám ukázal pokrok ve stavbě jeho nočního Hellcata, Pavel se pochlubil vlastnoručně vyřezaným polohovatelným stojánkem k tvorbě větších měřítek letadel, probrali jsme události minulé, podělili se o několik modelářských zkušeností, načež nás překvapivý chlad s nepříjemným průvanem vyhnal do tepla našich domovů. Jen jsme se ještě stačili domluvit k zítřejším příjezdům na náš zářijový "patlák" (viz pozvánka nahoře). Pár fotografií je opět k nahlédnutí v našem fotoarchivu.

 

 


 

Severočeský letecký archiv Teplice

pořádá

VŠEOBECNOU MODELÁŘSKOU VÝSTAVU

v sobotu 12. 9. od 9oo do 17oo a v neděli 13. 9. od 9oo do 16oo

na sále restaurace Sokolovna v Proboštově

Proboštovská 297/3

 


 

 

Mistrovství ČR mládeže v plastikovém modelářství 2020

11. - 12. září

Integrované středisko volnočasových aktivit v Obrnicích

 

 


 

 

 

 

 

Čtvrtek 20. srpna

  

Druhé prázdninové setkání plastikových modelářů v lounské restauraci „Domov“. Několik stavebnic přitom změnilo majitele, prohlédli jsme si přinesené knihy a časopisy. Jarda se pochlubil óbr krabicí F-4E Phantoma, Zděnda přinesl rozpracovaného nočního Hellcata a Karel konečně naživo představil 1/35 scratch built  italské prvoválečné těžké 305mm houfnice, jejíž stavbu popsal ve 113. čísle britského časopisu Meng MFV Modeller. Vyslechli jsme si Pepovo informaci o školení rozhodčích v Žatci, podmínkami účastí na mistrovských soutěžích apod. Jarda připomněl náš příslib pomoci při MR mládeže v Obrnicích druhý zářijový víkend. Na toto téma se následně rozproudila poměrně emociální diskuze. Následovala nabídka opětovného uspořádání „patláku“ v prostorách ranského letiště hned víkend po akci v Obrnicích. Petr navrhl téma patlání (stavby) výročí „Bitvy o Británii“. První víkend v září bychom ještě mohli navštívit výstavu modelů v mosteckém muzeu (nahoře). Zděndovo foky jsou zde  

 

 

 


 

V Ý Z V A

Petra Hochmana ke stavbě modelů na téma

80. výročí "Bitvy o Británii"

 

 


V sobotu 25. července se Zdeněk, Standa, Michal a Pepa v Žatci zúčastnili školení rozhodčích plastikového modelářství.


 

 

"Náš" Karel v červenci opět publikoval v americkém prestižním modelářském měsíčníku:

  

 

yes

 

 

Čtvrtek 16. července

Jak už se stalo pravidlem třetího čtvrtku v měsíci, sešli jsme se tentokrát na prvním prázdninovém setkání plastikových modelářů v lounském "Domově". Zděnda nám přivezl objednané modelářské lupy, Jarda informoval o školení rozhodčích příští týden v Žatci, Jirka přinesl knížku nejnovějších "Etud, vonících luftem". Karel jako jedinný tentokrát přinesl model (viz foto dole). Pochází z 1/35 Tamiya stavebnice tanku IS-3, kterých podle fotografií zůstalo několik desítek kusů neudržovaných a opuštěných na jihu Kurilských ostrovů. Model měl mít původně premiéru na letošním Mošoni, viz loňský náš patlák. Ale ..

 

ZPĚT NAHORU

 

 

 

 

Čtvrtek 18. června

Odpolední déšť sice zamezil předehře dnešní schůzky v podobě návštěvy putovní výstavy vlaku čs legií v železniční stanici (viz poutač dole), ale už nezabránil prvnímu velkému pokoronavirovému a snad opět pravidelnému setkání plastikových modelářů v lounské restauraci „Domov“. Účast byla hojná a i modelů se tentokrát sešlo dost, nejenom těch v krabicích. Vysoký stupeň rozpracovanosti svého 1/48 nočního Hellcata stále udržuje Zděnda. To Zdeněk se naopak předvedl s novým Migem-31. Michal zas tak často mezi nás nechodí, ale tentokrát se pochlubil 1/48 devítkou Spitfirem od Italeri. Naprosto dokonalou řemeslnou práci, aspoň podle mně odvedl chomutovský Petr se svým 1/72 Migem-15 ze stavebnice Eduard. Vše vyfoceno Pepou a Zděndou  

 

smiley

 

P O Z V Á N K A 

na putovní výstavu v železniční stanici Louny hl. nádraží

od úterý 16. do neděle 21. června.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

S ohledem na prevenci před šířením epidemie COVID-19 platí v rámci celé expozice Legiovlaku bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a s dodržováním kapacity návštěvníků. 

 


 

Čtvrtek 21. května

Rozvolňování koronavirových opatření umožnilo zpřístupnění hospodských zahrádek a protože tento čtvrtek byl třetím v měsíci, sešli jsme se opět po dvouměsíční pauze v "Pivovarském dvoře Domova". Hotové modely nikdo nedonesl a tak jsme aspoň probrali naši modelářskou rozpracovanost a přírůstky krabic v našich depozitářích. Doufejme, že okolnosti dovolí, abychom se za měsíc už sešli v plném počtu.

 


 

Prestižní americký modelářský časopis Fine Scale Modeller právě teď vydal svůj 116 stránkový speciál Armor Modeling from A to Z. Dvě z cca 24 pojednání uvnitř jsou opět od „našeho“ Karla. A jako Abrams, článek o stavbě Abramse už před 2 roky jednou ve FSM vyšel v řadovém měsíčníku, pod písmenem T je ale novinka o čs verzi tanku T-72.

        yes   yes

A co vy ? Co jste už stačili postavit od naší poslední schůzky ve čtvrtek 13. února ?

blush

 

 

Hlavu vzhůru, i CNN hlásí, že modeláři to přežijí!

wink

 

 

Veselé Velikonoce

vám všem od loňského účastníka "Poháru tří královských měst"

Buona Pasqua, e Buona Pasquetta 2020!

Happy Easter 2020

přeje Sergio 'ente per ente' Palumbo

jménem Model klubu La Centuria (www.lacenturia.it )

 

Dr. Sergio Palumbo

DIREZIONE REGIONALE LIGURA

smiley


 

 V souladu s vyhlášením nouzového stavu v zemi jsou

pravidelné schůzky lounských plastikových modelářů

v měsících březen a duben zrušeny.

 

sad

 

 

 

 

 

 

 


 

Sobota 7. března

I do Mariánek jezdíme už řadu let. Letošního XIII. ročníku soutěžní výstavy "Pohár Mariánských Lázní" se zúčastnilo 105 modelářů s cca 350 plastikovými modely. Z naší Lounské sekce pak Standa, Pepin (mimo soutěž) s kolekcí 13 soutěžáckých a sportovních automobilů v měřítku 1/24, se čtyřmi dvaasedmdesátinami Pepa a po jednom Spitfiru zde pak vystavovali Zdeněk (1/48) a chomutovský Petr. Jeho 1/72 Spitfire Mk. VIII HF byl i oceněn. Pepovo a Zděndovo fotky jsou v našem fotoarchivu 

 


 

 

Čtvrtek 13. února

Na lednové schůzce jsme si dohodli, že se v únoru sejdeme v lounské restauraci "Domov" o týden dřív. Tím možná, ale hlavně chřipkou byla tentokrát ovlivněna účast, několik pravidelných účastníků se tak omluvilo. Dokončený eduardí 1/48 model I-16, na kterém si vyzkoušel různé techniky stříkání přinesl Standa, Zděnda se pochlubil rozpracovaným Hellcatem a novou stříkací pistolí. Pepa přinesl ukázat krabici s 1/72 modelem Mig-19, resp. s obtiskovou verzí jeho čínského derivátu Šenjang F6C. S Jirkou jsme si nad knihou "Říkali mu Korea - podruhé" probrali něco z historie žatecké letecké základny. Zhodnotili jsme naši účast na "otvíráku sezóny" děčínském Minimaxu a další možné akce, které nás v nejbližší době čekají. Pokoušen chřipkou nebyl tentokrát přítomen Karel, ale jinak nelenil. Prestižní časopis Meng AFV Modeller mu v čísle 111 zveřejní další příspěvek o stavbě těžkého tanku IS-3. Model už "naživo" viděli účastníci posledního ranského patláku, svou soutěžní premiéru bude mít však teprve až v Mošoni spolu s italskou prvoválečnou 30,5 cm houfnicí.

 

 

 

Do Děčína jezdíme takhle v únoru pravidelně každým rokem. Letos jsme byli v sestavě Standa, Miloš (dva modely), Pepa (4 modely), chomutovští - Petr (1 model), Sváťa (1 model), vše fotil jako obvykle Zděnda. Celkem se letos v Děčíně sešlo 153 modelářů s 507 modely. Zděndovo fotky jsou v našem archivu (klikni na červený titulek zde) a další pak v regionálním deníku 

 


 

Čtvrtek 16. ledna 2020

První naše letošní schůzka opět v lounské restauraci DOMOV a poměrně početném obsazení. Kupodivu i v obvykle klidném prostředí naší oblíbené restaurace bylo tentokrát úplně plno a tak pro nás zbylo jen malé separé v koutě. "Naštěstí" měli tentokrát naši chomutovští kolegové mírné zpoždění, Zdeněk, Jiří a Pepin zas museli velmi brzy odejít, takže jsme se u stolu nakonec nějak srovnali. Dvě excelentně nastříkané Eduardovo osmačtyřicetiny (Bf 109G a FW 190D) přinesl ukázat Zdeněk. Dokončený resinový 1/72 model Škody PA-II "Želva" přidal Pepa. S novou 1/48 SH stavebnicí Siebela se pochlubil Pavel, publikací o Spifirech, letošním kalendářem a několika zatím nezpracovaných 1/35 figurek tankistů pak Karel. Knížku "od Ježíška" o leteckých konfliktech Latinské Ameriky prezentoval Pepa, óbr knihu o Migu 23 Jarda a Jiří nám zas přinesl ukázat medaili a rukávové domovenky našich druhoválečných odbojářů v Anglii z jeho sbírky. Zděnda nám názorně předvedl dokonalost chromového barvítka Molotow a předal nějaké objednané modelářské pomůcky. Další pomůcku, třeba na odkládání štětců a pipet rozdával Michal. Na závěr nás Jirka seznámil se stavem pokladny, jenž je všem k dipozici dotazem na klubovou adresu kpmlouny(at)seznam.cz. Dále jsme se na Jardovu žádost dohodli, že příští, tj. únorová schůzka bude o týden dříve, už ve čtvrtek 13. 2.

 

 

2020 

Když byl před lety Karel odmítnut naším Modelářem, tak svůj příspěvek o stavbě pětatřicetiny tanku Merkava přeložil do angličtiny a poslal redakci amerického měsíčníku Fine Scale Modeler s celosvětovou působností. Vyšlo mu vzápětí tiskem hned v březnu 2017.  Rok nato následoval článek o stavbě Abramse, loni pak popsal své zkušenosti s modelem OKA v neméně prestižním modelářském časopise Meng AFV Modeller Magazine (viz titulní stránky dole). Nyní „našemu Karlovi“ vychází, opět ve Fine Scale Modeler: "Charge up a Chieftain" od Takomu. 

          

 

 ZPĚT NAHORU 

 

 

 

 

Čtvrtek 19. prosince 2019      

 

Předvánoční setkání lounských plastikových modelářů mělo být ve znamení Tatraplán a hadraplán 1/72 mače. Z vážných osobních důvodů se však nedostavil Pepin a omluvila se i „chomutovská sekce“. Tím byla silně ochuzena ukázka zhotovených modelů. Na Karlův motorizovaný karusel tak rozestavěnou Tatru 87 umístil jen Pepa. S okřídleným bizárvelorexem překvapil Pavel, kabrio hadraplán přidal Pepa, který vše doplnil ještě 1/72 motocyklem BSA mk. 40 od Airfixe a ukázkou odznaků všech tří výrobců originálů. Prolistovali jsme několik časopisů a knížek, probrali spoustu důležitých i nedůležitých záležitostí a najednou byl večer. S přáním spokojených Vánoc se doufejme, setkáme na stejném místě ve stejný čas v roce 2020  smiley

 

 

 

 

Sobota 7. 12.

Známé letňanské soutěžní výstavy Pražský magistr se s třemi modely zúčastnil Karel a s pěti(?) Miloš. Akce byla dobrá, nic kolosálního ale s příjemnou atmosférou. Rychlé vyhlášení výsledků v 16oo, i když klidně mohlo být i o hodinu dříve. Od 15oo se už nic nedělo a někteří modeláři i pospávali v židlích. Modelů bylo odhadem 200. Výstavní prostor stísněný tak akorát na tento počet. Diváků nebylo nějak zvlášť mnoho. Prodejci asi tři, jeden s knížkami a pár modely v krabicích, jeden s věcmi na japonská letadla a pak jeden s dřevěnými podložkami. Výsledky neznám, zatím ale navštivte náš fotoarchiv. Karel 

       


 

 

Čtvrtek 21. listopadu

Pravidelné setkání plastikových modelářů v Lounech a na stole se opět objevilo několik nových modelů. Pokrokem ve stavbě 1/32 Mig-29 se pochlubil Jarda. Zdeněk s nejmladším synem přinesli hned tři eduardí osmačtyřicetiny. Hellcata postavil junior (už jsme ho viděli při práci během našeho zářijového patláku na Rané) a tatínek opatřil barevným nástřikem. S airbrushem to zkrátka umí, to jsme ocenili i u těch dalších dvou modelů Dor, teda FW-190D. A ještě jeden Hellcat jsme tu měli k vidění. Klášterecký Zdenda nám jej také nosí ukazovat na pokračování, v říjnu tu byl motor, dnes zavřený trup. Karel poreferoval o akci v Kladně a Standa nám ukázal fotky z výpravy IPMScz do Itálie. Vždycky mně vadila akustika v separé tam vzadu za výčepem, ale tentokrát na sále jsem slyšel jenom hluk, buďto všichni tak nahlas křičeli, nebo už fakt stárnu. Vůbec jsem neslyšel o čem se mluvilo na chomutovském konci stolu, takže se tímto omlouvám, že jsem to tu nezmínil. (Pošlete e-mail a já doplním.) Fotodokumentace listopadové schůzky našeho stolního společenství je ke zhlédnutí opět v našem fotoarchivu

 


 

Model Kit Kladno, sobota 16. 11.

Soutěžní výstava ač takřka bez propagace a reklamy byla celkem hojně navštívena modeláři, prodejci i diváky. Modeláři si po příchodu do Dělnického domu, kde se výstava konala, sami vypisovali neanonymní cedulky k modelům tj. se jmény autora. Vyhlášení výsledků včetně ceny diváků proběhlo briskně a zbytečně se neprotahovalo. Občerstvení bezchybné. Za Lounskou sekci vystavoval Karel tři 1/35 modely a jeho japonská houfnice IJA 28cm získala ocenění. Fotografie v našem fotoarchivu.

 


 

Zatímco venku panovalo pravé dušičkové počasí, my jsme si „Dušičky“ prožili po svém. Kadaňské akce se zúčastnilo 15 modelářských klubů a do soutěže bylo přihlášeno 75 modelářů s 264 modely. Za nás Karel Šutt se třemi 1/35 modely získal 2 ocenění, Pepin Růžička také se třemi modely byl odměněn za velkého plovákového Spitfira a dvě ocenění obdržela jeho soutěžácká Toyota, Miloš Kubelík se třemi 1/72 letadly a dvěma 1/35 ozbrojenými vozidly získal 2 ocenění, Pepa Mezera se zúčastnil v měřítku 1/72 se dvěma letadly a vrtulníkem, Petr Srb také se třemi modely a Zdenda Sýkora s osmačtyřicetinou Spitfirem. Jako rozhodčí pak bodoval modely Standa Svoboda. Fotili Karel i Zdenda 

       

    

Výsledková listina "Kadaňský šuplík 2019" ke stažení

smiley

 

       

Čtvrtek 17. října

pro nás začal návštěvou minimalistické výstavy na lounském náměstí (viz upoutávka dole), kde svým způsobem dominoval model Douglas C-47 Standy Svobody. V odpoledních hodinách jsme se opět sešli na pravidelné schůzce plastikových modelářů v restauraci "Domov". Ta měla být tentokrát speciálně na téma letadlová loď a vše co s ní souvisí. Zde jsme se přesvědčili, že naše modelářská aktivita není zas tak extra produktivní a že půl roku na tématickou stavbu nám vůbec nesedí. Nejblíže k dokončení byl Pepa s 1/72 modelem Douglas Skyknight (Matchbox), Pepin svého 1/48 Seafira Mk.XV (Special Hobby) začal stavět o týden později během zářijového patláku na Rané a dotáhl jej zatím jen "do surfu". Do třetice se přidal Zděnda s 1/48 motorem pro Eduardovo F6F-5N Hellcat. Mimo toto vyhlášené téma přinesl Pepin nádhernou 1/72 trojkombinaci stavebnice firmy Takom sestávající z tahače Oshkosh M1070 HET 8x8, přepravního návěsu M1000 a opancéřovaného buldozeru Caterpillar D9R 62t. Jarda s Jirkou nám poreferovali o situaci s naším SIGem na letošním E-Dayi. Prohlédli jsme si několik modelářských podkladů a samozřejmě i volně poklábosili smiley Po dnešní zkušenosti jsme si nevyhlásili žádné téma pro březnovou schůzku, ale Pepa s Pepinem si to rozdají v předvánočním duelu s 1/72 Tatraplánem a vyzvali ostatní, aby se přidali se stavbou Eduardího 1/72 Velorexu, kterého má určitě téměř většina z nás doma ze služby v podzemí butovických garáží. Tak schválně . . . wink

 

 

ZPĚT NAHORU

Pátek 4. října

V zhoršujícím se venkovním počasí jsme využili nabídky mosteckých "vláčkařů" k návštěvě komplet zastřešeného veletrhu modelářství, hraček a hobby zájmů v Lipsku. Opět v tradiční sestavě Zděnda (tentokrát nefotil) a "tří lounských mániček". Různorodost výstavy i prodejců se rok od roku mění, ale rozsah v podstatě zůstává zachován. Na své si přijdou hlavně železniční fandové, funkční modeláři i hobby ručních prací, ti všichni mají samostatné výstavní pavilony. Plastikové modelářství bylo tentokrát připojeno k prodejcům různých modelářských pomůcek a nářadí, což mělo také své výhody. Obvyklým participantem bývá svými expozicemi i Bundeswehr, který letos vystavoval ve vnitřní expozici několik dronů, vrtulník SAR UH-1 a Bundesmarine pak venku vrtulník Sea Lynx Mk. 88A. Samozřejmě jsme si i nakoupili, bez toho se přece žádná návštěva veletrhu neobejde wink Několik fotografií opět v našem fotoarchivu.

 

 

 

Patlák  lounských plastikových modelářů na letišti Raná o víkendu 20.-22. září

Po příznivém ohlasu z loňského "patláku" v prostorách historické učebny ranského aeroklubu jsme se dohodli na jeho zopakování. Fotky z akce byly průběžně doplňovány a včetně krátkého komentu si teď můžete prohlédnout v našem fotoarchivu smiley

 


 

Čtvrtek 19. září 2019

Karlovo fotografie nahoře dokumentuje účast při další pravidelné schůzce plastikových modelářů v lounské restauraci "Domov". Vyslechli jsme si komentář k poslední navštívené akce v (u nás v údolí říkáme "na") Kovářské. Několik stavebnic, přinesli Petr a Standa změnilo majitele. S půlročním zpožděním do březnového vrtulníkového mače se pochlubil s 1/72 Westland Gazelle od stařičkého Airfixu Pepa. Probrali jsme účast na "patláku", E-Dayi a modelářském veletrhu v Lipsku.


 

Sobota 31. srpna             

Poslední prázdninovou sobotu jsme si udělali výlet do Plzně na tradiční soutěžní a prodejní výstavu. Podle informace od pořadatelů soutěžilo 550 modelů od 177 modelářů. S modely 1/32 F-14D Tomcat a 1/48 Mig-29A se zúčastnil Zdeněk. Karel se třemi pětatřicetinami: K-2 Black Panther, pevnostní 280mm houfnicí IJA a 420mm samohybným "atomovým" dělem 2B1 Oka). Ocenění si ale odvezl jen Karel za samohybku Oka. O obsah našich peněženek se také zdárně postarali přítomní prodejci, kteří zaujímali téměř polovinu výstavní plochy. Občerstvení a strava byla přímo v areálu, takže vše super. Fotili oba Zdeňkové, Karel, Pepa a fotodokumentace je tudíž opět v našem fotoarchivu.


 

 

 

 

 

"Náš" Karel prostřednictvím médií dobývá svět,

po Fine Scale Modeler No.3/2017 a No.3/2018 následuje letos Meng AFV Modeller No.108

        

 

 

 

Čtvrtek 15. srpna

Dešťové přeháňky nás to odpoledne donutily zůstat uvnitř lounské restaurace Domov. I tentokrát byla účast velmi hojná, po několikaměsíční přestávce přinesl Zdeněk nově zhotovený 1/48 Su-35S od G.W.H., spolu s 1/24 modelem Porsche jeho mladšího syna. Pro chystanou výstavu k výročí partyzánského výsadku na Mělcích připravuje Standa ve spolupráci s Jardou 1/48 model Dakoty. Chomutovský Sváťa přinesl 1/72 diorámku s obrněným automobilem Mormon Herrington ze stavebnice Attack. Karlovo a Zdeňkovo fotografie z "Domova" jsou v našem fotoarchivu. Mj. byl na schůzce navržen termín našeho „patláku“ od pátku 20. do neděle 22. září, po loňském úspěchu opět v prostorách Aeroklubu Raná. Diskuse a připomínky na téma „patlák“ pište do vzkazů na tomto našem webu.

 


 

Čtvrtek 18. 7. 2019

Červencové setkání plastikových modelářů na dvorku lounské restaurace Domov mělo velmi hojnou účast. S hotovým 1/72 modelem samokřídla Horten IX nás uchvátil Petr z Chomutova, pokrokem v rozestavěné dvaatřicetině Mig-29 se pochlubil Jarda. Žel, nedorazil pravidelný účastník našich seancí Jirka Z., kterého přehlédl na přechodu pro chodce v Lounech nepozorný řidič. Jirka nám volal z nemocnice že se cítí v pořádku a bude po vyšetřeních propuštěn. Držíme palce!

 

Čtvrtek 20. června

Pravidelná schůzka lounských plastikových modelářů v restauraci Domov. Na programu bylo vyhodnocení „Poháru tří 2019“, ale i ukázka naší modelářské činnosti. Standa se pochlubil třemi Spifiry, Mk.II 1/32 Revell a dvě osmačtyřicetiny Mk.XVI od Eduardu. Karel přinesl 1/35 scratchbuilt samohybného superděla 2B1 OKA. Fotodokumentace je opět v našem fotoarchivu.                                                                                                       K. 

 

 


Sobota 1. června

Litoměřický Kalich 2019 se po všech stránkách vydařil. Odhadem krapet méně modelů než minulý víkend v Lounech přesto dobrá konkurence. Lounskou sekci reprezentoval Karel dvěma modely: 2B1 OKA a IJA 280mm howitzer, oba v AFV 1/35. Japonská houfnice byla v kategorii vyhlášena nejlepším modelem, oceněna plaketou a věcnou cenou od Eduardu. V Ploskovicích bylo letos k vidění dost neokoukaných modelů i množství prodejců. 

 

První z letošních školení rozhodčích proběhne u příležitosti soutěže Litoměřický kalich v sobotu 1. června od 1030 v konferenční místnosti zámku Ploskovice s kapacitou cca 30 osob. Není tedy nutné se hlásit dopředu, kdo máte chuť, tak se můžete zúčastnit. 

Pavel Klouček,  SMČR

 


 

Čtvrtek 16. května

Poslední a tím právě důležitá schůzka před naším pořadatelstvím 9. ročníku "Poháru tří královských měst" byla věnována především přípravě vlastní organizace a přidělení osobních úkolů. Nicméně i tentokrát jsme se navzájem pochlubili novými modely. Sváťa přivezl 1/72 obrněný vůz Marmon Harrington v diorámě situované do Benghází. Před dokončením je Zdeňkovo 1/48 Sůčko a Spifire IX bezpečnostního letectva chomutovského Zdeňka. Petr Srb ukázal taktéž nedokončené proudové samokřídlo Horten (Revell 1/72) zatím jen na fotografiích.

 


 

Víkend 27. – 28. 4. „Mošoň 2019“

V této prestižní modelářské soutěži se i letos opět zúčastnili lounští plastikoví modeláři. A nevedli si v konkurenci cca 2000 modelů ze čtyřicítky zemí z celého světa zrovna špatně. S pěti modely soutěžil Karel a za 1/35 Abrams a K2 Black Panther obdržel plakety. Zlatou si z Maďarska přivezl Pavel Rusý za 1/35 Lanchester a bronzovou za Su-76i. V 1/72 letadlech byl bronzem oceněn žatecký Miloš Kubelík za Me163B. Tisícovku fotek přivezl Karel a tak jsou k vidění v našem fotoarchivu. Výsledky jsou pak třeba zde  

Čtvrtek 18. 4. 

Pravidelné setkání plastikových modelářů v lounské restauraci "Domov" se tentokrát konalo ve velikonočním duchu Zeleného čtvrtka, obvykle poměrně volné prostory byly zcela zaplněny a ve velkém se konzumovalo zelené pivo. My jsme se naopak sešli v menším počtu, když započítám Jirku Z., který se zde jen krátce zastavil tak v sedmi. V minimální možné sestavě (1) se zúčastnila i "chomutovská sekce". Karel se chystá příští víkend opět do Mošoně a ukázal nám jeho nejnovější dílo, kterému však u Karla nečekaně chyběl pásový podvozek. 1/35 japonské těžké dělo, přesněji hmoždíř použitý při obléhání ruské přístavní pevnosti Port Artur. Druhý předvedený model byl 1/72 noční stíhací Hellcat F6F-5N od Eduarda chomutovského Petra. Ten nám také přivezl nějaké nadbytečné 1/72 stavebnice a několik carapetiček, vhodných k modelářskému využití. Jarda nás seznámil se stavem příprav "Poháru tří", novými úpravami v provozu na komunikacích výstaviště a prvními zkušenostmi demoverze elektronického přihlašování. Ostrá verze by měla být spuštěna příští týden, tj. měsíc před konáním akce. Příští naše schůzka ve čtvrtek 15. května pak bude už pouze týden před "Pohárem tří".

 


 

Sobota 6. dubna

Karel se v sobotu zúčastnil nesoutěžní výstavy modelů, akce klubu EPMC Dresden:

„Výstava se mi líbila, měla takový komorní, domácký charakter, nikdo nedělal z ničeho vědu. Parkování, občerstvení, WC na úrovni. Sešli se tam modeláři z okolních i vzdálenějších klubů. Byli tam snad jen tři oficiální prodejci, ale vystavovatelé mohli nabízet a také nabízeli své přebytky modelů, vesměs starších. I když je výstava koncipována na dva dny je dobré, že modely si i po jednom dni můžeš odvézt a druhého dne se už nezúčastnit. Stačí pořadatele jen předem informovat a oni ti zarezervují určitou část stolu. U mně to bylo 1m2.“

Pepa v sobotu vyrazil vlakem do Proboštova na výstavu Severočeského leteckého archivu Teplice:

"Termín se obvykle překrývá s velmi dobrou „Zdickou padesátkou“, ale změny v železničních jízdních řádech ji dnes činní pro mne téměř nedostupnou ač jsou Zdice poměrně blízko. A tak teplickou také tradiční výstavu navštěvujeme už několik let. Navštěvujeme - tzn.  jezdíme jen „na kukačku“. Vlakem z Loun je to cca hodinu a čtvrt s přestupem v Mostě, z Chomutova pak hodinu bez přestupu. I letos v sále proboštovské sokolovny bylo k vidění mnoho zajímavých modelů a to jak plastikových, tak i papírových, početnou expozici lodí a funkční RC automobily a bojovou techniku s praktickou ukázkou. Celá jedna delší strana sálu byla obsazena prodejci a „burzovníky“, takže kromě fotografií  a zajímavých hovorů se známými i neznámými kolegy modeláři jsem neodjel s prázdnou. Zde musím podotknout, že ani mé chuťové buňky nepřišly zkrátka, výstavnímu sálu totiž sousedila restaurace s příjemnou obsluhou a výběrem jídel i piv. Takže modelářská sobota na 1* !"  Krátké videozpravodajství DAKR-TV na 

Obě sobotní modelářské události jsou zdokumentovány v našem fotoarchivu smiley

 

 

 

Čtvrtek 21. 3.

"Březen 2019, měsíc vrtulníků" bylo tématem první jarní schůzky plastikových modelářů v lounské restauraci Domov. Finále této malé klubové soutěže se zúčastnily dva Revellovo EC135, BK117 Matchbox a Gazelle od Airfixe. Mimo soutěž byly na stole ještě další tři vrtulníky chomutovských kolegů Zdeňka a Petra a domácího Pepy. Kupodivu všechny v prý už úpadkovém měřítku 1/72. O cenu pro vítěze se tentokrát postaral Petr. Dárkovou krabici náchodských piv si za holandský záchranný EC135 odnesl jako už obvykle v březnu Pepin. Dále jsme si připoměli stav příprav květnového "Poháru tří", Standa se opět podělil s ostatními o nějaké své nadbytečné zásoby a Petr vyhlásil modelářské téma říjnové schůzky. Tentokrát to bude "letadlová loď a vše co s ní souvisí".

smiley

 

 

Sobota 9. března             

Příjemně strávený den na 10. ročníku výstavy a soutěže plastikových modelářů "Prosek Panther Cup"s cca 650 modely vynikající úrovně. Naše barvy tentokrát reprezentoval Karel s jeho třemi posledními tanky. Nový systém postupného vyhlašování výsledků jednotlivých kategorií zkrátil „nekonečné“ čekání v závěrečném ceremoniálu. Jediným negativem snad bylo, že vzduch ve velkém hlavním sále byl zcela vydýchán už krátce po desáté hodině. Na místě fotili Karel, chomutovský Zdeněk a Pepa, vše ve fotoarchivu

 


 

Sobota 2. března

Po dvouleté absenci jsme opět navštívili Mariánské Lázně, kde se mezitím přestěhovalo místo konání tradiční (12. ročník) soutěže do nového prostředí Hotelové školy. S modelem Predatora a Mustangem IV se zúčastnil chomutovský Petr a dva "antikvariátní" modely Airfix z konce sedmdesátých let P-51B a Ford Trimotor přivezl Pepa. Výstavní prostory působily velmi útulně a i kvalita soutěžních modelů byla na velmi dobré úrovni. Zajímavé byly scratch kolekce zemědělských strojů a traktorů v měřítku 1/16 a osm 1/72 modelů letadel z počátků letectví před 100 a více lety. O doprovodný program se postaral Dr. Švec s poutavou přednáškou o druhoválečných letcích, pocházejících z Karlovarského kraje. Příjemně naladěni jsme byli i po obědě v Kamenném Dvoře. Vše řádně vyfotil Zdeněk a některé "extrabuřty" zaznamenal na svůj pakeťák Pepa. Závěr soutěže a vyhlášení výsledků nám unikl, protože naše Lounská sekce musela odjet cca hodinu před koncem, chomutovský tandem však zůstal. Aby ne, vždyť oba Petrovo modely byly oceněny a každá radost se má vychutnat až do konce. Proto se také všech těch soutěží a výstav zúčastňujeme, ne?


 

Čtvrtek 21. února

Pravidelné setkání plastikových modelářů v lounské restauraci Domov. Probrali jsme stav příprav na "Pohár tří 2019", naši účast na nedávných soutěžích a navštěvu akce v Mariánkách příští víkend. Proběhla malá stolní burza modelářských pomůcek a leptaných doplňků k modelům. S ročním zpožděním si nechal Zdeněk posoudit nástřik 1/48 Spitfira devítky, jeho stavbu totiž začal k loňskému březnovému Spitfire mači. Naši dva nejstarší se pochlubili svými oldtimer modely, postavenými někdy koncem sedmdesátých let. A zapojil se též další účastník březnového "měsíce vrtulníků" v podobě 1/72 bitevního Kamova. Další kontrolní den této akce jsme si stanovili na příští čtvrtek - vzdálenějším účastníkům stačí posílat jen fotodokumentaci průběhu stavby.

ZPĚT NAHORU

 

Sobota 9. února a pro naše barvy úspěšné vkročení do nové sezóny:

30. ročník Kitfest StodZa „Lounskou sekci“ jsem tam byl sám*, ale do soutěže přivezl tři modely. Získal jsem 1. místo v kategorii AFV 1/35 zřejmě za 2A3 Kondensator. Nevyhlašovali za co, jen kdo jaké místo v které kategorii obsadil ani na diplomu nic bližšího není, takže si budu muset na druhou stranu tužkou napsat za co a kde byl diplom získán, abych eventuelně po letech věděl. Nebylo žádné přihlašování předem, vše se řešilo přímo na místě, neviděl jsem rozhodčí, každý návštěvník platící u kasy 30 Kč dostal papírek, kde mohl zaškrtnout 3 jemu se nejvíc líbící modely v každé kategorii a pak jej hodit do krabice. Napočítal jsem kolem 220 modelů. Stoly s modely nebyly žel hlídány před malými dětmi.                                                                                                                          Karel.

36. ročník tradiční modelářské soutěže MiniMax v DěčíněDle pořadatelů bylo přihlášeno do soutěže 124 modelářů s více jak 360 modely. Jako vždy organizátory perfektně připraveno. Příjemně strávený den. Zdeňkovo 1/72 B-17G a 1/48 F-15DJ obdržely ocenění, velká gratulace!                                                Zdeněk (Cho).

A nástěnkář dodává: *) Většina „našich“ se opět tradičně zúčastnila akce v Děčíně a i mně se tam jako vždy velmi líbilo. Ale po shlédnutí Karlovo fotek jsem nabyl přesvědčení, že ve Stodu by se mi tentokrát asi líbilo víc.

Jenže platí dávné pořekadlo o dvou židlích a jedné sedací části těla wink Fotky z obou akcí jsou opět v našem fotoarchivu.                                                                                                                                                               jm.

 


 

Čtvrtek 17. ledna 2019

První letošní pravidelná schůzka lounských a chomutovských plastikových modelářů. Přesně po dvou letech se opět na stole objevil 1/72 Mustang Mk.IV GAoS, tentokrát jej ze stavebnice Airfixu postavil chomutovský Petr. Větším kusem plastiku se pochlubil Zdeněk, rozestavěným 1/32 "Kocourem" F-14. Pepa přinesl několik publikací k povzbuzení elánu stavby vrtulníků, tématu březnové schůzky. Pepin evidoval přihlášky říjnového zájezdu na hobby veletrh do Lipska. Několik modelů, resp. jejich stavebnic změnilo majitele a probrali jsme stav příprav "Poháru tří". Fotky ze setkání jako obvykle zde, v našem fotoarchivu  

smiley

 

                                               2018

V úterý 18. prosince

jsme se sešli v lounské restauraci Domov  v roce 2018 naposled. Jirka a Pavel se pochlubili novými knížkami a pak aniž zazněl zvonek, dostavil se i "Ježíšek" Standa s taškou přebytečných modelů yes Svou neúčast omluvil Pepin den předem ukázkou 1/24 modelů aut Alfa Romeo Alfeta (Směr) a 41/Lt. Bentley Blower (Heller). Viz fotky v našem fotoarchivu.

 


 

Sobota 17. listopadu

Cheb Model Show 2018 navštívil Karel se svými pětatřicetinovými tanky 2A3 Kondenzator, K2 Black Panther a Merkava Mk. IV. Mimo to, že zasoutěžil, také vše vyfotil, vyhrál s modelem Kondenzator svou kategorii a nekonec ještě obdržel cenu "Best of Show"   yes

laugh

 

Čtvrtek 15. listopadu

  NAHORU  

 

Sobota 3. listopadu "Kadaňský šuplík"  yes  a naši kolegové Miloš a Karel si vysoutěžili za jejich AMX-13 a Kondenzator ocenění. Modely i atmosféru této tradiční akce si prohlédněte v našem fotoarchivu.   

 


 

 

                   

víkendu 20. - 21. října                

se naši modeláři zúčastnili mezinárodní soutěžní výstavy "Scale Model Challenge 2018" nedaleko nizozemského Eindhovenu. Byla to akce s velmi vysokou úrovní vystavených modelů. Největší zastoupení měly kategorie figur a diorám. Základní kategorii bojové techniky s modelem obrněného vozu Lanchester vyhrál Pavel Rusý. V "masters" bojové techniky větší než 1/48 byl platinovou cenou odměněn Miloš Kubelík za AMX-13/90. V této kategorii měl vystaveno několik svých tanků i Karel Šutt. Jeho fotografie z Veldhovenu jsou opět v našem fotoarchivu   


 

Středa 17. října 2018

a opět pravidelná sešlost lounských plastikových modelářů a jejich chomutovských kolegů v restauraci "Domov" i tentokrát s velkou účastí. Hlavním programem dne mělo být vyvrcholení naší klubové velké říjnové soutěže letadel s reaktivním pohonem, viz odkaz VŘSR v levém sloupci. Ač měli po našem podzimním patláku na Rané někteří z nás do soutěže pěkně nakročeno (fotoarchiv), zalekli se patrně Zdeňkovo "parkety" a ve stanoveném termínu své modely nedonesli. H. P. Vulcan Memory Cup(em) byl oceněn a to zcela po zásluze Zdeňkův 1/48 Mig-23 s přesvědčivě provedenou povrchovou úpravou někde na základně opuštěného ruského Miga. Příště, tedy zase v březnu si zasoutěžíme na téma vrtulníky. Na našem stole se pak ve středu mj. objevil Jardovo pokrok ve stavbě P-51 Mustang a několik ukázek nových stavebnic a knih. Pokročili jsme trochu v přípravách na "Pohár tří...2019" a hlavně jsme se konečně dohodli na organizaci svolávání našich příštích schůzek. Odpadne tedy ona známá nejistota o datumu a už od listopadu tr. se budeme pravidelně scházet vždy každý třetí čtvrtek v měsíci.

 


 

Pátek 5. října

I letos jsme využili zájezdu mosteckých "vláčkařů" k návštěvě Modell-Hobby-Spiel  Messe v Lipsku. Na veletrhu fotil chomutovský Zdeněk, tak všeobecnou atmosféru i  detaily uvidíte v našem fotoarchivu. Na snímku dole jsou s nákupem spokojené tři  lounské "máničky" při odchodu z areálu  smiley

 


Pátek 28. 9.        e-Day 2018   na výstavišti v Lysé nad Labem        

 


 

80. výročí všeobecné mobilizace

23. září 1938


 

Ve středu 19. září

se konala pravidelná schůzka plastikových modelářů v lounské restauraci „Domov“ tradičně s účastí chomutovských kolegů.

Poslední akce: U žateckého památníku letců proběhlo ke „Dni letectva“ ocenění aktivistů Svazu ČS letců. Pamětní medaili ke stému výročí letectva obdržel i náš kolega Jirka Klíma. Vydařil se nám i podzimní „patlák“, za jeho přípravu a organizaci byla Pepovi vyslovena pochvala před zpola vypitými půllitry.

Čekají nás ale další akce.

Tou první bude účast na E-Day 2018, kde jsme byli fi. Eduard opět požádáni o pomoc v pořadatelské službě. Zároveň doplníme společný výstavní SIG KPM Žatec a Lounské sekce svými modely.

V říjnu nás čeká klubový mač „VŘSR“, jehož přípravě a organizaci nebylo věnováno takové úsilí a pozornost jako naší březnové vnitroklubové soutěži. Domluvili jsme proto pořízení cen z klubových prostředků, kteréžto budou kompenzovány obvyklým „startovným“.

Hned začátkem října pojedeme jako obvykle na „Modell-Hobby-Spiel Messe“ do Lipska. A už tam bychom měli nějakými poutači, či letáčky propagovat nadcházející, námi pořádaný „Pohár tří královských měst 2019“.

Příprava na „Pohár tří...“ byla právě teď v září započata, Jarda nás seznámil s místem konání, stavem jednání se zainteresovanými subjekty a připravil návrh propozic, o kterých právě probíhá diskuse.

A modely na této schůzce?

Chomutovský Petr přinesl 1/72 model průzkumného bezpilotního letounu MQ-1 Predator a Karel se pochlubil s čerstvě dokončeným korejským tankem v měřítku 1/35.

Vše toho podvečera vyfotil chomutovský Zdeněk a je tedy v našem fotoarchivu.

 

 

Podzimní patlák lounských plastikových modelářů o víkendu 14.-16. září

tentokrát v prostředí areálu Aeroklubu Raná, kde jsme měli k dispozici ubytování v čtyřmístných pokojích včetně přilehlé „učebny“ v historickém dřevěném baráku. Účast byla tentokrát nad očekávání velmi slušná (viz foto nahoře a fotoreportáž od Pepy a Zdeňka). Někteří z nás se i svezli s dvousedlovým "oldtimer" větroněm. Večer opečené buřty, pivo, tak jak to k pobytu v přírodě patří. Velký říjnový tryskáčový mač už je za dveřmi, a tak tomu odpovídala i většina tvořených modelů. A výsledek: pět rozpracovaných jetů, jedna Želva (výročí všeobecné mobilizace 23. září 1938) a k tomu ještě dokončený kokpit Mustanga.

 


 

Sobota 1. září

Pilsen Kit 2018 v hale Lokomotivy Plzeň. Vystavující s prodejci půl na půl, tzn. prodejců poměrně hodně a tak se mi v tom prostoru zdálo, že vystavujících bych na Plzeň Kit čekal více. Ovšem, 519 vystavených modelů od 179 modelářů zase tak málo není. A konkurence veliká. Nasvětlení a organizace soutěže velmi pěkné. Za Lounskou sekci jsem poslal do soutěže tři mé modely a získal ocenění za 2A3 Kondensator v mé kategorii a pak ještě Ocenění ředitele soutěže. V každé kategorii byly oceněny tři modely diplomem a plaketou, na pořadí se prostě nehrálo. Fotky z akce opět   Karel

 

Středa 8. 8. 2018

Druhá letošní prázdninová schůzka plastikových modelářů v lounské restauraci "Domov" měla poměrně vysokou účast. Chomutovský Petr se pochlubil rozestavěným 1/72 Harrierem a Zdeněk si i letos v létě "odskočil k vrtulím" 1/48 stavebnicí Wellington. Vše vyfotil opět Karel. Příští, zářijová schůzka se už začne věnovat přípravě "Poháru tří ..." a na září máme možnost uspořádání víkendového "patláku" v areálu letiště Aeroklubu Raná.


 

Pondělí 2. července

Malá prázdninová sešlost lounských plastikových modelářů na dvorku restaurace Domov. Pepin se pochlubil dvěma železničními modely 1/87 (HO) od Italeri, krytý vagon Z a FC sypák. Karlův známý Jaromír nabídl dva plné proutěné koše stavebnic modelů co už něco pamatují. Soubor s fotkami se mi při stahování nějak zakousl a tak je přidám snad někdy později ... 

Zatím si prohlédněte fotky z Karlovy nedělní návštěvy ve kbelském muzeu   

 


 

Školení rozhodčích pro soutěže plastikových modelů SMČR
1. července 2018
Klub JUNIOR Písnice
 
Předsednictvo SMČR vyhlašuje školení pro nové i stávající rozhodčí bodovacích soutěží plastikových modelů.
Školení proběhne v prostorách klubu Junior, Na Okruhu 395/1, Praha – Libuš – Písnice.
Součástí školení bude i diskuse na téma možných úprav a doplnění pravidel.
Prosíme zástupce klubů, aby tuto informaci rozšířili mezi členskou základnu.
Akce je určena pro členy SMČR, účastníci budou mít zajištěno občerstvení a příspěvek na dopravu. Akce se mohou zúčastnit i nečlenové, ti si však veškeré náklady hradí.
Školení začne v neděli 1. 7. 2018 v 10 hodin, předpokládané ukončení cca v 15 hodin.
 
Přihlášky na e-mail: pavel.kloucek@centrum.cz
 
 

 

Středa 30. května

Zase malá sešlost, jak napsal v úvodu našeho fotoarchivu na "Rajčeti" chomutovský Zdeněk. Ale co do účasti a množstvím modelů na stolech dvorku lounské restaurace "Domov" byla tentokrát opravdu hojná. Karel se pochlubil oceňovaným modelem z Mošoně i Litoměřic 2A3 Kondenzator a s další pětatřicetinou, obrněným US transportérem Stryker se přidal Zdeněk. 1/72 Ki-62 Hien od RS přivezl z Chomutova Petr a lounský Petr konečně s tříměsíčním spožděním po naší březnové spifajří soutěži dokončil 1/48 Spitfire Mk.1a. (ještě chybí tři přihlášení lepiči = cca. 5 Spitů, wink pozn. red.) Fotografie detailů předvedených modelů a atmosféry sešlosti si můžete prohlédnout na Zdeňkovo a Karlovo fotografiích v našem archivu. Ani tentokrát nechyběly na ukázku přinesené krabice dvaatřicetin stavebnic letadel a různých tiskovin. Zdeněk se chystá o víkendu se svým postoloprtským kroužkem na výstavu mladých modelářů v Domě dětí Chomutov a přinesl nám 1/48 FW 190 svého syna s provedením modelářských patin postoloprtské školy

smiley

 

 

Sobota 12. května "Litoměřický kalich 2018"

Lounskou sekci  reprezentovali na Zámku v Ploskovicích se třemi modely Karel Šutt a jedním Jarda Rankl. Karel obdržel za svou letošní novinku samohybného děla 2A3 Kondensator ocenění v kategorii boj. techniky. Množství fotek je opět ke shlédnutí 

 


 

MMS 2018, aneb "22. Mosonmagyarvóvár Model Show"

opět navštívil Karel Šutt a nevedl si špatně. Byl oceněn stříbrnou plaketu MMS 2018 za model 2A3 Kondensator v kategorii Hobby AFV 1/35 po roce 1945.

 

 

Čtvrtek 19. dubna

Měsíc po naší březnové spitfajří soutěži se na pravidelné sešlosti lounských plastikových modelářů a jejich chomutovských kolegů v restauraci "Domov" na stole objevily další tři 1/72 Spitfiry Petra Srba a Pepy. Také jsme mj. zahájili debatu o "Poháru tří královských měst 2019", kteréhož pořadání nás příští rok čeká. Místo konání bude s největší pravděpodobností v nově rekonstruovaném hlavním pavilónu na lounském "Výstavišti". Vzhledem k tomu, že jeho prostory není možné vytápět, posune se obvyklý termín z konce března na květen. Samozřejmě se také musíme vtěsnat mimo komerční akce, zde pravidelně probíhající. Starosta nám už teď přidělil úkoly, kterými by jsme se měli zabývat.

 ZPĚT NAHORU 

 

"Pohár tří královských měst 2018"

31. března v Žatci a opět ve Dvoře u sv. Jakuba. 201 modelů zcela beze zbytku vyplnilo plochu stolů tak že si s politováním někteří z účastníků museli odnést své modely zpět do auta sad Souběžně ko-

naného „Eduard kamikaze cupu“ v sebevražedné rychlostavbě jednotného typu modelu se zúčastnili čtyři modeláři, vítězem 17. ročníku soutěže se stal Milan Bobok ze Zdic. Lounská sekce opět odměnila cenou "Malý, ale šikovný" tentokrát Václava Vopaleckého ml. za 1:35 M151 MUTT. I naše stolní společnost pokračuje v letošním klubovém trendu, nebojíme se vystavovat své výtvory očím veřejnosti a z Loun jsme tentokrát přivezli deset modelů. Vesměs jsme je už na našich schůzkách viděli, Pepinův 1:24 Floatfire Mk.V a závodní Talbot Lago ve stejném měřítku, červenou Alfetu 1:24 do kategorie civilních automobilů přidal i Pepa. Dvaatřicetinou Avie S-199 reprezentoval Jarda, 1:32 F-16 IDF zde měl spolu s Eduardí 1:48 Bf 109E Standa. Dvaasedmdesátiny Pepovo a Tomášovo (LF.XVIe a F.22) Spitfirů se také představily na našem březnovém Spitfiremači. S tím, že "pouštní" Mk.IXc a HF.VIII zde v Žatci měly jen pár hodin po dokončení svou veřejnou premiéru. Fotky z mého prehistorického pakeťáku jsou v našem fotoarchivu. A nezapomeňte, že pořadatelství příštího ročníku bude už na nás.

wink

 

Středa 21. března

byla tentokrát zcela věnována klubové soutěži na téma Spitfire. Viz samostatný odkaz.

Mimo to jsme stačili projednat připomínky k organizaci našich schůzek a vychválit Zdeňka za vítězné umístění ve "vrtulkové kategorii" pražského Panther Cupu 2018.

Původní záměr vyprovokovat naší stolní společnost k aktivnější modelářské činnosti se patrně povedl. Svědčí o tom počet přihlášených účastníků i modelů. S vlastní stavbou to sice dopadlo poněkud méně výrazně, ale rozjezdy bývají obvykle pomalejší. Mnozí jsme totiž přecenili své možnosti a schopnosti odkládáním stavby "na pak". Času bylo od ledna do března zdánlivě dost. Výsledkem byly tedy celkem jen čtyři modely v nějakém vystavovatelném stavu. Pohlédněte sami na fotografie (Karlovo, Pepovo a chomutovského Zdeňka) v našem fotoarchivu. 

Že se soutěžní duch v našich řadách opět vzchopil, je třeba toho využít. Nemusí se tu neustále chlubit novými modely Zdeněk, Karel nabo naši kolegové z Chomutova. Navrhli jsme si další klubové klání, ale s trochu delším časem na stavbu modelu. Za půl roku snad něco postavíme, ne? Takže v říjnu. A protože jsme převážně z generace, která měla říjen silně propojen se zkratkou VŘSR, použijeme jí. Jen s malou obměnou, Velká Říjnová Supersonická Reakce se bude konat opravdu v říjnu a má i svůj další podnázev: LOUNSKÝ TŘÝSKÁČ (zde si laskavě udělejte v háčcích a čárkách každý svůj pořádek).

Ano, bude to o tryskáčích, ale nebude asi nutné dodržet jejich nadzvukové (sonic) vlastnosti, ale půjde zde hlavně o reaktivní pohon. Zatím zůstává podmínka premiéry modelu, ale také dokončení do nějaké vystavovatelné podoby. Inu přitvrzujeme surprise

* * * * *

 

Tuto sobotu si Zdeněk Rajn přivezl z Prahy ocenění 1/72 Modelu B-17G "Bit O´ Lace" za první místo v kategorii vrtulových letadel "ready to flight" a ne, že by byly zůstaly ostatní jeho dva modely 1/48 (F-15DJ a F-14A) na soutěži v Proseku bez povšimnutí. Jen ta konkurence je tam rok od roku větší a větší. Přesvědčete se návštěvou našeho fotoarchivu.

smiley

Středa 21. února

Autíčkovým duelem z historických stavebnic Směr/Heller v měřítku 1:24 se představili Pepin - Talbot Lago a s Alfou Romeo Pepa. Ten ještě ukázal v zimě dokončený 1:100 model L-60 Brigadýr také z historické stavebnice VEB Plastikart (pro zajímavost: cena stavebnice byla tehdy 6 Kčs). Chomutovský Petr si pro nás připravil hádanku - fotografii záhadných pum podvěšených pod P-51D a Sváťa se pochlubil nádhernou diorámou "Francie 1940" v jeho oblíbeném měřítku 1:72. Karlovo fotky z únorové schůzky v "Domově" jsou opět ke shlédnutí i stažení ve fotoarchivu.

smiley

 

Tradičně první akce, které se začátkem roku pravidelně zúčastňujeme. Nejinak tomu bylo i letos. Se šesti modely nás tentokrát reprezentoval Karel, po jednom pak Jarda a Miloš. Množství fotek v našem fotoarchivu od Zdeňka z Chomutova a také Karla 

smiley

Pondělí 29. 1. 2018

První schůzka lounských plastikových modelářů a jejich příznivců v tomto roce a za hojné účasti. Jarda přinesl óbr krabici se stavebnicí Mig-29 v měřítku 1/32. Vedle ní se Karlův 1/35 (také Trumpeter) model italského tanku Ariete úplně ztrácel, ač podobného měřítka. Petr, iniciátor "Spitfajřího mače" nedorazil včas a tak jsme březnovou soutěž odstartovali bez něj. No, a že Karlovi otiskli v Americe další článek ze stavby, tentokrát 1/35 Abramse, to už snad také všichni díky Jardova e-mailu víte 

 

 

 

 

 ZPĚT NAHORU 

 

Pondělí 18. prosince                                                                         2017

Předvánoční a také poslední schůzka lounských plastikových modelářů v roce 2017. Zdeněk přinesl před dokončením ukázat osmačtyřicetinu F-15J Eagle a "vrtulkáři" se dohodli, že naší březnovou sešlost oživí klubovou soutěží s typem Supermarine Spitfire.  

smiley

 

Pondělí 20. 11. 2017

Na listopadové schůzce lounských plastikových modelářů se nás sešlo devět. Na ukázku velikosti přinesl Jarda 1/32 stavebnici P-61B Black Widow a Zdeněk se pochlubil eduardí osmačtyřicetinou F-14 Tomcat.  "Kocoura" na stole vyfotil Karel ze všech stran    

 

smiley

 

Sobota 18. listopadu

Se svou kolekcí tanků se Karel zúčastnil 15. ročníku kladenské soutěžní výstavy s mezinárodní účastí a za 1/35 model tanku "Merkava" si přivezl ocenění. Soubory (tentokrát dva) fotografií naleznete jako obvykle v našem fotoarchivu.   

 

Sobota 4. listopadu "Kadaňský šuplík"

    

smiley

Úterý 24. 10. 2017

Pravidelná sešlost lounských plastikových modelářů a jejich chomutovských přátel v restauraci "Domov". Na stole se sešlo pár knížek a rozpracovaná Zdeňkova dvaatřicetina F4 Phantom II. Detail kokpitu plného "čudlíků" na připojeném obrázku:

*

Eday 2017

V sobotu 23. září jsme se této akce v Praze zúčastnili v hojném počtu. Z části pracovně, z části soutěžně a z části jen tak. V hobby kategorii pětatřicetin obrněné techniky nás reprezentoval svými tanky Karel. Ve dvaatřicetinách letadel Jarda a Zdeněk, který měl svá letadla i v měřítcích 1/48 a 1/72. Právě s dvaasedmdesátinou B-17G Flying Fortress obdržel ocenění ve své kategorii a ještě zvláštní cenu "Muzea bitvy v Krušnohoří". Další cenu si odvezl i za svého F/A-18 Hornet v měřítku 1/32. Víc jak tisícovka fotek je 

smiley

 

Čtvrtek 21. 9. 2017

První poprázdninová schůzka lounských plastikových modelářů a jejich chomutovských přátel. Během léta jsme se modelařině moc nevěnovali, proto nebyl tentokrát k vidění žádný nový model. Hlavním mottem tedy byla naše účast na letošním Eday v Chodově.

 

smiley

 

Středa 16. srpna v "Domově"

smiley

Středa 19. července

Opět po měsíci jsme se sešli ve venkovním posezení lounské restaurace "Domov". Pár "přebytečných" krabic s modely změnilo majitele, Karel ukázal několik kousků ze svých krušnohorských pokladů, tentokrát pocházely z americké létající pevnosti B-17G.  Další

model izraelské Avie S-199, ale tentokrát v měřítku 1/72 přivezl Petr z Chomutova. Fotky jsou jako obvykle v našem fotoarchivu.

smiley

 

 

Středa 14. června

Další pravidelná schůzka lounských plastikových modelářů ve dvoře restaurace "Domov".

smiley

 

 

Sobota 20. května        Broumov 2017

smiley

Pohár tří královských měst 2017

V sobotu 13. května jsme se jako tým jednoho ze tří královských měst zúčastnili ve Slaném již sedmého ročníku. V komorním prostředí slánského Grandu bylo k vidění více než 170 modelů a to velmi kvalitních. Souběžně konaného "Eduard kamikaze cupu" v sebevražedné rychlostavbě jednotného typu modelu se zúčastnilo 11 modelářů, vítězem letošního 16. ročníku se stal Milan Bobok. 

Lounská sekce  vystavovala/soutěžila v kategorii 1:72 letadel s modely Spitfire I, Mustangem IV, Lavočkinem 7 a v letadlech 1:32 Avií S-199. Michalova dcera spestřila žákovskou kategorii svými modýlky "vajíček". Miloš v 1:35 bojovce reprezentoval mateřský KPM Žatec. S kolekcí pásových 1:35 pancířů se po úspěších v Americe a Mošoni dočkal konečně uznání na domácí půdě Karel. Další cenu obdržel za T-72M1 a jeho Merkava pak byla oceněna jako letošní nejlepší model memoriálu Karla Tomana "Best of Show".

Lounská sekce opět ocenila nejmladšího zúčastněného modeláře, letos jím byl Marek Duka soutěžícím s 1:72 Merkava.

ZPĚT NAHORU

 

Středa 10. května

Obvyklá pravidelná schůzka lounských (11) plastikových modelářů a jejich chomutovských přátel (2), tentokrát věnovaná přípravě účasti na "Poháru tří ..." ve Slaném. Diplomy pro nejmladšího modeláře jsou natištěny, přihlášené modely letadel 1/72 od Petra (Spitfire Ia),

Pepy (Mustang Mk.IV), Tomáše (La-7) a Jardova dvaatřicetina S-199. Ostatní jsou zatím utajeny a do "kamikadze cup" se ještě necítí ani náš rychlostavěč Michal.

smiley

 

"Veni, vidi, vici" zvolal Gaius Julius Caesar po dobití Galie 47 roků před naším letopočtem  (pozn.: Galie nejsou baterky, jde o zeměpisný název wink).

"Přišel jsem, uviděl jsem a zvítězil jsem" může po letošním Mošoni hrdě říkat i Karel yes

P.S.: Kdo uhodne, kterými modely v Mošoni Karel reprezentoval? Nápověda: AFV album IV.

smiley   smiley   smiley

 

Úterý 18. dubna

Povelikonoční sešlost, devět přítomných, nebyly tentokrát žádné krabice s nepostavenými modely ani záplava tiskovin. A modely? Jarda ze sebe setřepal označení "panzani", které jak všichni víme nikdy nelepí (bylo to i v televizi), ukázkou téměř dokončené dvaatřicetiny izraelské Avie S-199, Karel předvedl 1/35 Abramse a Miloš se pochlubil s detailem, motorem pro pětatřicetinu motocyklu Zündapp. A nejbližší akce - Karel se chystá do Mošoně, v sobotu 13. 5. nás čeká "Pohár tří" ve Slaném a o týden později pak Litoměřice a Jardu Broumov. Příští schůzku plánujeme ještě než pojedeme do Slaného. Fotili tentokrát opět Karel s Pepou, viz náš fotoarchiv. . . . . .

  Michalovo   letošní Velikonoce ... jak jinak, že? 

smiley  smiley  smiley

Úterý 21. března

první naše jarní schůzka v tomto roce. Účast v lounské restauraci "Domov" byla hojná a hojné bylo i předvedení modelů v krabicích i těch skutečných. Jen Jarda je zrovna ve fázi stříkání "kabátu" na své izraelské Avii S-199 a tak se pochlubil aspoň těmito fotkami

I fotoaparátů se sešlo víc a tak si můžete fotodokumentaci prohlédnout jako obvykle ve fotoarchivu. A co jsme kromě modelů, modelářských technik a pod. ještě probrali? Naši účast na soutěžích v Děčíně a Proseku, účast na vernisáži výstavy o žateckém 11. stíhacím leteckém pluku v oblastním muzeu Most. Náš "starosta" (odvozeno od slova starati se) nás informoval o stavu příprav na "Pohár tří ... 2017", který mají letos na starosti Slaňáci, kromě toho byla připomenuta nejbližší časově i vzdáleností akce ve Zdicích a Pepa zopakoval možnost uspořádání víkendového "patláku" v květnu na letišti Raná. Jo a ještě malá poznámka na závěr, krátce nato co jste všichni kvapem odešli, dorazil ještě ze sportovní haly Jirka P.

smiley

 

V sobotu 18. března jsme se opět zúčastnili známého "pražského přeboru" na Proseku. Svými modely tentokrát reprezentovali Zdeněk (v letadlech a Phantom SIGu 2x 1/48 + 1/32 a s tankem 1/35) a Pepa (dva větroně a Mustang vše 1/72), naši sestavu svou přítomností podpořili Michal se Standou. Lounská sekce tentokrát nebodovala (viz výsledky na webu pořadatelů), ale sešli jsme se s mnoha známými, vše s nimi náležitě zdrbali, vyměnili si pár nových poznatků a samozřejmě u přítomných prodejců vyměnili obsahy svých peněženěk za modelářovo naturální požitky. Něco málo vyfotil Pepa a samozřejmě jako obvykle chomutovský Zdeněk, takže prostřednictvím čoček jejich aparátů si téměř vše můžete prohlédnout v našem fotoarchivu  

smiley

smiley

       V "našem" MODELÁŘi poslední dobou převážně publikují špičkoví modeláři ze zahraničí - Ukrajiny, Španělska atd. Jeden z členů naší lounské stolní společnosti to tedy vzal za jiný konec a článek o Karlovo stavbě 1/35 izraelského tanku Merkava tak vyšel v březnovém čísle amerického časopisu Fine Scale Modeler    "The Merkava Mk.IV’s turret shape reminds me of a floating manta ray," tam píše Karel. "Such a unique design was hard for an AFV lover like me to resist. While I had to scratchbuild the protective balls and chains, most of my time was spent weathering. I wanted to create a roughed-up beast, complete with wear, tear, chips, and washes. Highlighting all the details was well worth the effort."

smiley

Kdo byl letos v Norimberku oceněn časopisem "Modell Fan" se dozvíte kliknutím na medaili dole

smiley

 

Letos jsme Děčín navštívili v téměř kompletní lounské sestavě. Svými modely  nás reprezentoval Zdeněk (F-18C Hornet, F-4 Phantom II, E-2C Hawkeye), Pavel (SU-76i) a za KPM Žatec Miloš  s M3A3 Stuart Flakvierling 38. Zdeněk i Miloš si z Děčína odvezli ocenění. A vše vyfotili Pepa a chomutovský Zdeňek.  

smiley

Čtvrtek 9. února

Tentokrát se nás v lounské restauraci "Domov" sešlo 13. Nejvíce modelů přinesl Michal : Bf 109E od Eduardu, Mig-3 od Trumpety 1/48 a 1/35 Panzer IV od Academy. Pepin se pochlubil s Tatrou 815 v železničním měřítku 1/87 HO. Domluvila se účast na sobotním děčínském "Minimaxu", do Stodu tentokrát opět asi nikdo z nás nepojede. Také byl vznesen návrh k pořízení putovního poháru pro absolutního vítěze "Poháru tří ..". Fotky>

smiley

17. ledna 2017

První letošní schůzka lounských (11) a chomutovských (2) plastikových modelářů. Mezi modely na stole vévodil Zdeňkův F-18 Hornet 1/32 od Academy. Pepa představil tři generace stavebnic 1/72 od Airfixe, postavené tuto zimu. Z počátku šedesátých let pocházel Hurricane Mk.IV přestavěný na verzi IIB, o mnoho let mladší P-51B z roku 1978 a současnou produkci Airfixu představoval Mustang Mk.IVa. V měřítku 1/72 bylo i Sváťovo dioráma z vylodění na Sicílii s Chevroletem C15A Canada (IBG) zapřaženého do šestiliberního kanónu. 1/72 Panther Ausf. G od Hasegawy představil Michal, který ke konzultaci přinesl ještě rozpracovaný Panzer v měřítku 1/32. Jarda nás pozval na letošní "Děčínský minimax", který už řadu let pravidelně navštěvujeme.

Jarní patlák: Pepa nabídl možnost jeho uspořádání v areálu letiště Raná. Rozmyslete, a zvolte si některý, všem vyhovující květnový nebo červnový víkend.

Průběh naší první letošní sešlosti opět nafotil Karel  

 

Pondělí 19. prosince         

Předvánoční setkání lounských plastikových modelářů a jejich příznivců v "Domově" fotili

Karel i chomutovský Zdeněk. Jejich shlédnutím si uděláte obrázek o účasti (chybí už Jirka Z., který odjel brzy). Několik "zbytečných" stavebnic putovalo k novým majitelům. Petr (Cho) zasadil "hotového" Shermana do diorámy, jako obvykle v měřítku 1/72. Zdeněk se utrhl z předvánočního pracovního zápřahu a přivezl 1/48 E2C Hawkeye (Kinetic). S přáním hezkých a pohodových Vánoc jsme se tedy pro letošní rok rozloučili.

ZPĚT NAHORU

22. 11. 2016

Deset lounských a tři chomutovští plastikoví modeláři se sešli na listopadovém setkání v restauraci "Domov". Standa nabídl ostatním několik svých přebytečných stavebnic určených k odprodeji. Chomutovský Petr se pochlubil dvěma 1/72 Spitfiry od Airfixu, k novému Mk.I pro srovnání přidal už před časem postavený

Mk.Vb. Karel dokončil další 1/35 tank, tentokrát Chieftain od firmy Takom. Pepin se traktorem Fend Favorit od Siku opět vrátil k měřítku 1/87. Jarda předvedl další pokrok v 1/32 Avie S-199. Největším překvapením však pro nás všechny bylo, když se objevil Petr. Že s sebou přivedl své dva syny a že z krabičky vytáhl dvaasedmdesátinu Tempesta Mk.V od Academy (viz rozpracovaný model minule v říjnu) nebylo nic proti tomu jak výrazně změnil svůj dlouholetý image "máničky". Vše fotili Karel a Pepa, takže se opět podívejte sem  

smiley

Kadaňský šuplík 2016

V sobotu 5. listopadu jsme se snad poprvé zúčastnili modelářské soutěže v Kadani. Se svými modely se prezentovali Standa (letadla 1/32) a Karel (4 ks 1/35 v bojovce), který si i odvezl ocenění.

Karlovo a Zdeňkovo fotografie z letošní kadaňské soutěžní výstavy jsou opět v našem FOTOARCHIVU

smiley

Čtvrtek 20. října 2016

Opět pravidelná schůzka plastikových modelářů z Loun a okolí. Tentokrát chyběl jen náš "starosta", účast byla hojná, 10 lounských + 1 junior z Postoloprt, 2 hosté z Chomutova a 1 figurkář ze Stodu. Modely hotové "ready to fight" Zdeňkův Shermann od Eduardu a "ready to flight" 1/72 Airfixovo Zero chomutovského Petra. Rovněž z Chomutova pak rozpracovaný detail podvozkových šachet Eduardovo 1/48 Mig 21 a Petrův 1/72 Tempest ve stadiu před a po šádinků blush  Samozřejmě spousta dalších ukázek tiskovin a stavebnic (mj. Eduardova Mi-24 1/72). Fotil kde kdo, takže se podívejte do našeho FOTOARCHIVU.

* * *

24. a 25. října, E-day 2016 v Praze Butovicích

V sobotu nás neminula "ostraha" vystavených modelů MR v plastikovém modelářství. I tak jsme samozřejmě měli čas se poohlédnout po place, podiskutovat s kolegy a utratit u prodejců své pracně naškudlené penízky. Kdo tvrdil, že plastikové modelářství je dnes u nás v útlumu, ten měl E-day navštívit v sobotu mezi 9. až 14. hodinou, velmi pomalu se šinoucí dav návštěvníků byl u několika výstavních stolů zcela neproniknutelný. A vystavených modelů? Několik tisíc, troufám si tvrdit, že více než 2 tisíce, včetně klubových prezentací a SIGů. No uvidíme jakou statistiku zveřejní pořadatel. A že jsme svou "strážní službu" vykonávali opravdu pečlivě dokazuje malý incident, kdy si jeden z našich nejznámějších modelářů dovolil vzít do ruky svůj model z vnější strany stolů a Karel ve službě okamžitě zasáhl. Já zas objevil nedělního rána na exponátu Bismarka nočního vetřelce, kterého jsem svým fotografováním zahnal do úkrytu pod stolem (foto dole) smiley

Na 1700 našich fotek z akce je opět ve FOTOARCHIVU.

* * *

Čtvrtek 15. září 2016

Pravidelné schůzky lounských plastikových modelářů a jejich příznivců se nás zúčastnilo 11, včetně Zdeňka z Chomutova. Petr se pochlubil dalším Spitfirem Mk.I, tentokrát Airfixovou 1/72. Fotografie jsou opět přiloženy ve FOTOARCHIVU.

V sobotu 17. září se zúčastníme vernisáže výstavy k 65. výročí žateckého 11. stíhacího pluku a slavnostního vzpomínkového aktu u památníku letců v Žatci.

A hned následující víkend nás čeká pořadatelská služba při E-day v Praze. Koordinátorem akce je náš "starosta" Jarda. Zůstala nedořešena doprava do Butovic na neděli, tak se mu ozvěte!

Poslední zářijový pátek se chystáme navštívit modelářský veletrh Modell-Hobby-Spiel v Lipsku.

* * *

Úterý 9. srpna

Na srpnové schůzce lounských plastikových modelářů se nás tentokrát sešlo 11 + další Karel, figurkář ze Stodu. Obdivovali jsme nejen postavené (Michalův 1/72 FW-190, 1/35 T-62 Zdeňka), či rozestavěné modely (Jardova Avia S-199 a diorama s německým 75mm kanonem Jirky P.), ale i obří krabice se zatím netknutými 1/32 modely Phantom II a Mig-23. K pomoci našim žateckým kolegům s pořadatelskou službou na letošním E-day v Praze se zavázalo 4-5 Louňáků. Na vysvětlenou proč to neurčité číslo, E-day je celovíkendovou dvoudenní akcí a jeden z nás se zúčastní jen jednoho dne. 

*

Sobota 30. července

První ročník modelářské soutěžní výstavy "Duchcov model festival". Zatím soutěž malá svým rozsahem, vystavené modely podle mého subjektivního pohledu zabíraly méně výstavního prostoru než stánky prodejců, ale už hned v prvním kole v mezinárodním měřítku. Akce se mimo našich zúčastnili i modeláři z Belgie, Holandska a Polska. Bližší údaje a výsledky jsou na webu "Modelarovo.cz", přehršel mých fotografií jsem opět umístil do našeho fotoarchivu. Reportáž vysílala čTV a lze ji shlédnout na 

smiley

Pondělí 4. července

V prvním prázdninovém týdnu se nás na dvorku „Domova“ sešlo osm, včetně (s největší pravděpodobností) nového člena této stolní společnosti Michala. Prezentovány byly čtyři rozestavěné modely: Jardovo izraelská S-199, Typhoon Mk.Ib od Pepina a Petrovo Spitfiry Mk.II a HF Mk.VIII. Standa přinesl ukázat krabici s nově pořízeným 1/32 Tempestem a Karel s Chieftainem. Obrazová dokumentace je opět v našem fotoarchivu.

* * *

 

 

 

Father´s Day, nebo-li den tatínků k nám na rozdíl třeba od Valentýna zatím ze světa ještě moc nepronikl. Výjimkou jsou ale plastikoví modeláři, ti letos oslavili den tatínků v sobotu 18. 6. Kitsaloonem v Nymburce. Svou průzkumněpozorovací výpravou se jej letos zúčastnili i lounští modeláři. Něco málo fotek ze svého kapesního foťáčku jsem umístil do naší fotogalerie. 

Letní patlák by se měl uskutečnit 5. - 6. července, ale ještě den před tím, tj. v pondělí 4. 7. se sejdeme od 17oo v restauraci Domov, viz pozvánka.

*

 

Pondělí 6. 6. 2016

I tentokrát se nás na dvorku lounské restaurace sešlo osm. Pepa přinesl k nahlédnutí několik knížek, Jarda ukázal pokrok ve stavbě 1/32 Avie S-199 a Karel se pochlubil dokončenou patatřicetinou T-72. Domluvili jsme se o naší účasti v nadcházejících akcích. Do Nymburka na Kit Saloon pojede autem Jarda plus tři cestující. Letní "patlák" zařizuje Petr na dva sváteční červencové dny. Ještě bude upřesněno e-mailem. Fotografie tentokrát pořizoval Karel.

 

smiley

Pondělí 9. května

Osm přítomných domácích a dva chomutovští modeláři se i tentokrát opět sešli v restauraci "Domov". Vliv postupujícího jara a tím související vzestup prací na zahrádce má vliv i na našeho tradičního stavitele velkých amerických jetů, Zdeněk totiž tentokrát přinesl "jen" 1/72 Revellova Thunderbolta P-47D. Další dvaasedmou na stole byl nový Airfixův Boulton Paul Defiant, kterého přivezli mj. dalších dárků v podobě stavebnic a publikací pro Petrovo žáky kolegové z Chomutova. Nikdo tentokrát nefotil a tak jsem aspoň do našeho fotoarchivu přidal zkrácenou verzi obrázků z letošního "Poháru tří ...", které jsme na DVD také dostali.

Na červen jsme si naplánovali výjezd na "Kit saloon 2016" do Nymburka. Kdo s kým pojede necháme na e-maily a telefony.

Hlavním bodem mělo být rozhodnutí o našem osamostatnění a další podobě statutu klubu. Celá diskuse se však rozplynula ve zcela nekonkrétních názorech a převahu tak získal dosavadní stav přidruženého členství k žateckému klubu. Logo dole proto tedy považujte pouze jen jako takovou "sci-fi" provokaci!

P.S.: Zapomněl jsem se zmínit o Petrově nabídce uspořádání jarně-letního "patláku" v ZŠ Prokopa Holého (u koupaliště). Předpokládaný termín je některý víkend v červnu, nebo v prvním týdnu července, kdy jsou út a st dva sváteční dny. Blíže opět e-mailem.

smiley

Pondělí 11. dubna 

Na zhodnocení akce "Pohár tří královských měst 2016" se nás tentokrát v restauraci Domov sešlo deset. Pepin se pochlubil dalším 1/48 Spitfirem, Jarda ukázal nový set obtisků na jeho izraelskou Avii S-199. Kromě závěrečného vyhodnocení modelářské soutěžní výstavy pořádané  Lounskou sekcí byla na pořadu též debata o dalším bytí a 

případném dalším statutu našeho volného sdružení plastikových modelářů v Lounech. Tomuto tématu se budeme věnovat i na naší příští, tj. květnové schůzce.

smiley

image

ZPĚT NAHORU

             19. března 2016        

Sobotní výprava z Loun čítala čtyři účastníky s šesti modely. Karel s 1/35 Leopard 2A6

(Tamiya), Leclerc (Tamiya) a Merkava IV (Academy). Zdeněk s F-4 Phantom II (1/48

Eduard) a F/A-18 C Hornet (Academy), kterým si vysloužil 2. místo v kategorii 1/32

proudových letadel. Další dvaatřicetinou soutěžil ve speciální kategorii "Za vším hledej ženu"s nose artem jeho P-51D Mustangu Standa.  Téměř tisícovka fotek opět zde   

 

smiley

Středa 16. března

Poslední organizační schůzka letošního "Poháru tří ...". Účast 11/14, ale i modelů a tiskovin se na stole nekuřácké restaurace "Domov" objevilo dost. Knížky a polské sešitky TBiU dal k volnému použití Milan. Několika zbytečných stavebnic se zbavili Standa a Jarda. Pepin přinesl dokončené osmačtyřicetiny Avie 135 a britského prvního Hornetu F.1. Také Horneta, ale moderního, v měřítku 1/32 předvedl Zdeněk. Pepa ukázal jak pokročil s 1/48 F-4D od Monogramu. Fotili tentokrát Pepa i Karel a fotky jsou jako obvykle k dispozici ve fotoarchivu. V sobotu ještě navštívíme Panthers Cup v Proseku a

Pohár tří královských měst 2016 je již za dveřmi. Příprava výstavních prostor městské knihovny začne už ve čtvrtek 24. 3. od 16oo.

ZPĚT NAHORU

Středa 24. února 2016

"Dřevokaz" Pavel nás překvapil dvoumístným Dornierem 335 1/48, Jarda přinesl ukázat další pokrok ve stavbě 1/32 Avie S-199 a Pepa se pochlubil fotkami ze stříkání F-4D Phantom II. Fotografie ze sešlosti jsou opět k nahlédnutí v našem fotoarchivu.

smiley

 

      Obrázek             Miloš si opět letos z Děčína přivezl ocenění.

I tentokrát reprezentoval KPM Žatec a s modelem Sd. Kfz. 234/1 dostal cenu za nejlepší model čs pozemní techniky yes

 

V sobotu 6. února

jsme podnikli výpravu do Mariánek na IX. ročník Poháru Mariánských Lázní. Standa přijel spolu se Žatečáky, z Loun pak Jarda, Pepa a Zdeněk. Ten se samozřejmě zapojil i do soutěžení s jeho posledním 1/48 F-4 Phantomem. Medajli si sice nepřivezl, ale zúčastněnými modeláři byl model kladně komentován a jak řekl pan de Coubertin ...             (fotky z akce uvidíte po kliknutí na obrázek dole)

Čtvrtek 4. února

Hlavním programem bylo seznámení s postupem příprav březnového "Poháru tří...", který budeme na základě úmluvy mezi těmito třemi kluby letos pořádat. Účast byla tentokrát hojná (11) a to ještě opět přibyla dvoučlenná návštěva z Chomutova. I tentokrát se na stole objevilo několik modelů. Pepinova resinová 1/48 Avie 135 už obdržela bulharský kabát, Karel nám představil svou letošní novinku 1/35 Merkava, jež se pyšně zvolna otáčela na motorkem poháněném karuselu. Neméně zajímavý je i chomutovský plexisklový "samodomo" univerzální stojánek. Tentokrát s přigumičkovaným 1/72 Airfixovo Hawk 81A-2. Rovněž z Chomutova pak byla diorámka ze španělské občanské války s tankem BT-5 (další fotografie ze čtvrteční sešlosti jsou k vidění po kliknutí na obrázek dole, nebo na odkaz fotoarchivu vlevo). Co na fotografiích není, je Petrovo rozpracovaná 1/48 P-40E, kterou přinesl až později. Příští schůzka se bude opět konat už někdy za čtrnáct dnů.

* * *

Pondělí 18. ledna 2016

První letošní schůzka tentokrát netradičně už v pondělí, ale na účasti (9/14) se to nijak neprojevilo. Naopak nás přijeli podpořit dva kolegové z Chomutova, včetně přivezeného 1/72 Revellova nočního stíhače Arado Ar 240 C-2. Zdeněk (tradičně) předvedl 1/48 Phantoma II U.S. NAVY, Pepin rozpracovanou resinovou 1/48 Avii 135, Jarda rozpracoval 1/32 Avii S-199 a Karel "načal" 1/35  tank T-72. Hezký začátek roku.

Příští schůzku s ohledem na připravovanou akci (viz upoutávka nahoře) očekáváme už za dva týdny, tj. začátkem února. Na programu bude právě "Pohár tří ...".

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...